רגעים | סרטים קצרים מביה"ס לאמנויות הקול והמסך במכללת "ספיר"

17.1.2011 – 15.12

התערוכה "רגעים", סרטים קצרים מביה"ס לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, מהווה נדבך נוסף בשיתוף הפעולה המתמשך בין הגלריה בבארי למוקדי היצירה באזור, ובכללם מכללת ספיר ובית הספר לאומנויות המסך והקול בפרט.

המחלקה מציעה תכנית לימודים ייחודית, המשלבת בין פרקטיקה ואקדמיה. התכנית מאופיינת בלימודי ליבה של היסטוריה, תיאוריה ואסתטיקה של אמנויות המסך, אליהם מתווספים לימודי תרבות בתוך הקשר חברתי פוליטי. דגש רב מושם על לימודי הקולנוע והיצירה של ה'דרום', כתפיסת עולם, החותרת תחת מוסכמות הגמוניות ומאתגרת את ה'דרום המרכזי'. לצורך התמחות מעשית מעמידה המחלקה לרשות תלמידיה מערכות צילום ועריכה דיגיטליות ו'פילם', אולפני סאונד, אנימציה וטלוויזיה.

שיאה של פעילות המחלקה הוא 'פסטיבל קולנוע דרום', במהלכו נחשפות עבודות התלמידים בפני הקהל הרחב. זהו פסטיבל בינלאומי, המושך יוצרים חשובים מהארץ ומהעולם הלוקחים בו חלק ומציגים את עבודותיהם במסגרת מפגשים וסדנאות אמן.  בשנה האחרונה חגגו בספיר עשור לבית הספר, במתכונתו הנוכחית. מטרתה של תערוכה רחבת היקף זו היא להציג את הפעילות היצירתית והמקורית הנעשית שם,  שאנו כתושבי עוטף עזה מתברכים בה וגאים עליה.

הגלריה משנה צורתה לכבוד תערוכה זו. החלל מוחשך כולו ומתמלא במוניטורים שמקרינים את יצירות הסטודנטים, ובפינות ישיבה, ספות וכורסאות שנועדו לאפשר צפייה נוחה ונעימה, כמו בסלון בבית. חלק מהעבודות מוקרנות בגדול על הקירות או בחלל ההקרנה. העבודות מתחלקות על פי הסדנאות והקורסים בהם הן נעשו:

שירה קולנועית: מקבץ סרטי 8 מ"מ שחור לבן, ללא קול עם חומר גלם של 3 דקות בלבד, שנוצרו במהלך סדנת "שירה קולנועית"  בהנחיית עמרם יעקבי. חיפוש אחר שפה קולנועית שהיא במהותה שירה, החושפת מימד נסתר במציאות המוכרת ואינה מחפשת את התחביר הסיפורי שבקולנוע, אלא את התמציתיות והסוד שבשירה, המתגלים בזכותה של הקשבה, התבוננות סבלנית ואמונה.

דקה דרום: תחת הכותרת "דקה דרום" מתקבצים עשרות רבות של סרטים קצרצרים פרי יצירתם של  תלמידי הקורס "הסרט הקצר" בהנחיית ד"ר דפנה סרינג ושלמה וזאנה. הסרטים, שאורכם נע בין דקה לחמש דקות, מביאים לידי ביטוי את האופן שבו תופס כל אחד מהיוצרים את ה"דרום"- כמרחב  גיאוגרפי, היסטורי, סימבולי, מיתולוגי, חקלאי, סטודנטיאלי, פוליטי, פסיכולוגי, ביוגראפי ועוד. כקובץ, שנאסף על פני יותר מעשור, משקף הפרויקט לא רק מגוון רחב ומרתק של נקודות מבט, עמדות וסגנונות קולנועיים אלא גם משהו מרוח התקופה והחיים בדרום בשנים שבהם נוצר. בגלריה יוצגו עבודות משלוש השנים האחרונות.

סדנת מקום:  מקבץ זה מאגד סרטים קצרים שנוצרו בסדנת אמן בהנחיית הצלמת והבמאית נורית אביב, שנערכה במשך שבוע במכללה האקדמית ספיר ובנתיבות. כל הסרטים צולמו בשוט אחד של דקה והם חושפים תמונות רגעיות מתוך חיי היום יום של תושבי המקום. המצלמה מתמקדת במקומות, באנשים ובמפגשים חברתיים, מתעכבת על פיסות של חולין ושל שגרה ומשקפת לצופה את רבדיו השונים של המרחב הציבורי המקומי. צירוף התמונות לאסופת סרטים מאחד את רגעי הזמן הבודדים לכדי אמירה מרחבית כוללת, הנותנת ביטוי להלך הרוח במקום שבו ממשיכים חיי השגרה להתנהל במקביל לאירועים הפוליטיים.

וידאו דאנס:  ז'אנר סרטי הוידיאו דאנס מפגיש שני תחומי אמנות השונים זה מזה באופן מהותי, הקולנוע והמחול. המפגש ביניהם אינו פשוט. תנועת הרקדן אינה תאור ריאליסטי של דמות בתהליך והתבניות הסיפוריות המקובלות של הקולנוע פשוט אינן עובדות. הצורה מבקשת להלום את התוכן המופשט, והתוצאה היא עשייה אמנותית רעננה ושונה.הסרטים נוצרו במסגרת סדנת וידאו דאנס בהנחיית מיקי כהן.

אנימציה: מקבץ סרטי אנימציה קצרים פרי דמיונם של הסטודנטים במסלול האנימציה. ראש המסלול ריקרדו ורדסחיים. האנימציה מאפשרת ליוצר לפרק את המציאות ולבנות אותה מחדש לפי הצרכים שלו, ובכך מאפשרת  חופש ביטויי, דימויי וחזותי מוחלטים. בעזרת האנימציה ניתן להדגיש, להציף ולגלם ביצירה צדדים חבויים של המציאות:  רגשות,רעיונות, יצרים, סודות ומאוויים יכולים להתקיים  לצד קונבנציות של "מציאות" שאנו לוקחים כמובנות מאליהן מהעולם בו אנו חיים. הכלי האקספרסיבי של האנימציה הופך בשנים האחרונות לכלי חדשני, מפתיע ומקובל לביטוי אומנותי, טקסטואלי וקולנועי.

התערוכה לא יכלה להתקיים ללא שיתוף הפעולה ההדוק עם סיגל גולן, רכזת ההפצה של המחלקה בספיר, והמרצים המלמדים את השיעורים השונים.

תודה לכולכם!

 

חזרה