nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

פואד אגבאריה ותמר לדרברג

פואד אגבאריה | בחזרה למרחבים הפתוחים  ·  תמר לדרברג | שיר מולדת

29.3.2014 – 7.3

בחלל הגדול יציג פואד אגבאריה את תערוכתו "בחזרה למרחבים הפתוחים", תערוכת ציורי שמן גדולי ממדים, ובחלל ההקרנה תוצג עבודת הוידיאו של תמר לדרברג- "שיר מולדת". העבודות מתכתבות זו עם זו בעיסוק שלהן בנושא הגעגוע, הצורך האנושי לחזור לתקופת הילדות או לארץ המולדת.

פואד אגבאריה, כיום חי ועובד באום אל פחם, הוא יוצר מרתק שעובד בטכניקות מגוונות ומנכס אליו סגנונות משל אמנים ידועים ומשפיעים מתרבות המערב. מרגשת במיוחד היא סדרת ציוריו הצהובים, הואן-גוכיים, בהם הוא חוזר אחורה לתקופת ילדותו ונערותו בכפר מוסמוס.  פואד מספר בגעגועים על ילדותו בכפר. פואד בילה את רוב זמנו צמוד לסבא שהיה חקלאי. הכפר מוסמוס היה ממוקם במעלה ההר, קרוב לשטחים הפתוחים. בתור ילד היה יוצא עם סבא למטעים. הם גידלו בקר, כבשים, ובו בזמן גם היו להם אדמות עם עצי זית ועסקו בפחם לצריכה ביתית. פואד חוזר אחורה בציוריו לתקופת ילדותו המאושרת, שטבועה בו כה עמוק עד שהוא זוכר כל פרט בה, יכול עד היום להריח את הריחות. זו הייתה חוויה בלי גבולות, של מרחב פתוח, שכל כך חסרה לו היום, בחייו הבוגרים כאיש משפחה.

בציורי השמן גדולי הממדים שלו חוזר פואד ומצייר את גדרות הצברים, את הבתים הישנים של הכפר ואת השדות הפתוחים מאופק עד אופק עם שמיים צהובים כחלחלים מתערבלים בחום הלוהט שמזכירים את ההילות של ואן גוך בשדות ארל בדרום צרפת, עדרי כבשים, פורטרט עצמי צהוב עם משיכות ואן גוכיות שמציבות אותו כאמן הסובל, ופועלים בשדה. הסגנון נע מריאליסטי-נאיבי לאקספרסיבי, כשבחלק מהעבודות האמן חורט לתוך הצבע, כאילו מטביע בו את כאבו, את הסתירה הקיימת בו בין המציאות בה הוא חי לבין הזיכרונות עליהם הוא מתרפק.

עבודתה של תמר לדרברג "שיר מולדת" (5 דק', 2009) מתמקדת בתרבות של הזרים בחברה הישראלית. בסרט מצולמים ערבי יליד חברון שחי בתחנה המרכזית, עובדות זרות פיליפיניות וילדות פליטות מסודן. משתתפי הסרט התבקשו לבצע שיר בשפת אמם, לתרגמו ולספר על עצמם. הסרט חושף געגוע של המצולמים לשפה, ולתרבות של ארצם, בד בבד עם השאיפה להשתלב בחברה הישראלית.

המצולמים בסרט שרים בשלוש שפות. האמנית בחרה אנשים שאינם מורגלים לשיר או להופיע להביא את השפה והצליל של המולדת. צליל שהוא זר לאוזן הישראלית. כל אחד בחר את שיר המולדת שלו וסיפר בקצרה על עצמו.

בערב הפתיחה, שישי 7.3 מהשעה 19:30 ברחבת הגלריה, הקהל מוזמן להתכבד בסחלב חם ובקלאוות, לקול צלילי מוסיקה אוריינטלית.

שיח גלריה בהשתתפות האמנים יתקיים בשבת, 8.3 בשעה 13:00

???? JPG

חזרה