nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

יוחנן דרוקר ודונדי שוורץ | הלך נפש

20.9.2014 – 22.8

בשישי ה-22.8 תיפתח בגלריה תערוכתם של יוחנן דרוקר ודונדי שוורץ "הלך נפש".

יוחנן דרוקר, חבר בארי, שהתגעגענו לציוריו עזי המבע והצבע, שב אלינו עם תערוכה ממראות המקום. הוא מתבונן וחוקר את חורשות האיקליפטוסים המתים באזור. עצים אלו נשתלו ע"י הקק"ל משנות החמישים של המאה הקודמת ואילך, במטרה להפריח את השממה וליצור אזורי צבע ירוק וצל. היום חלק מהחורשות נכחד בשל מזיקים ומחלות שתקפו את העצים. יוחנן נמשך אל האסתטיקה המרתקת של העצים המתים. הוא יוצא אל החורשות בכל עונות השנה, בשעות שונות של היממה ובוחן את הצבעים המשתנים, את גזעי העצים שחלקם גדועים ועקורים, חלקם מתים זקופים. גם הלכי הרוח של האמן מחלחלים אל העבודות. צבעוניות עזה שולטת בציורים. האדום שולט, זכר לשטיחי הכלניות הפרושים בראשית האביב, או שמא זה הדם השפוך באדמת האזור, הד למלחמות הבלתי פוסקות.

סדרת עבודות נוספת נעשתה בעקבות התבוננות בבריכות המים בקיבוץ. אף הן צולמו וצוירו בשעות היום השונות. יוחנן עוקב אחרי הצבעים, הצורות המשתקפות, התנודות של המים, הצמחים, בעלי החיים בבריכות. יש עבודות של שקט ואחרות געש ומערבולות.                                           שתי עבודות אישיות מאד, אחת היא פורטרט גבו של אטו ז"ל (חותנו). גבו השחוח, החולצה המקומטת, ידיו התחובות בכיסיו, ורצועות ה"שלייקס" מסגירים את האיש שהיה. בשנייה, יוחנן עם נכדתו הבכורה זיו, תמונה של רוך ואינטימיות.

יוחנן בודק חוקר ומתנסה במנעד רחב של חומרי ציור, במצעים מגוונים ובצבעוניות אקספרסיבית. קשת רגשית שלמה עולה מסך העבודות. מעדינות, רכות וניקיון ועד לסערה צבעונית.

לצידו מציג דונדי בחדר ההקרנה מצגת מצילומי האזור שלו, שוטים קצרים  סטילס ווידאו של נוף הנגב הצפוני מהקרקע ומהאוויר, משולבים עם מספר תמונות ישנות מימי הצבא הסדיר שלו. לדבריו המדים אותם מדים ורק האנשים מתחלפים… בימים אלו הן זה רק מתבקש לחבר צבא ונוף מקומי.

נעים להציג מיצירתם של שניים מאמני הבית שלנו שהתברכנו בהם. זוהי תערוכה מרגשת במיוחד ופונה לקהל חברי בארי ותושביו. בשעה זו, בעיתוי שנוצר לאחר מבצע "צוק איתן" , ראוי לחזק את יושבי הבית הזה.

 

???? JPG

 

חזרה