nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

חיים מאור, נורה סטנשו, דומיטרו פופ טינקו | רוחות ספינצה

9.3.2013 – 16.2

בשבת ה-16.2 תפתח בגלריה בבארי תערוכתם המשותפת של האמנים חיים מאור, נורה (אולאונורה) סטנשו ודומיטרו פופ טינקו.  זהו פרויקט אמנותי משותף ישראלי-רומני בשם "רוחות ספינצה" . הפרויקט מביא שלוש נקודות מבט על פורטרטים של תושבי ספינצה, על זיכרון והנצחה ועל אמנות ופולקלור: פרופ' חיים מאור, אמן ישראלי-יהודי, תושב מיתר; נורה (אלאונורה) סטנשו, אמנית ישראלית-יהודיה, תושבת אשקלון, ממוצא רומני ודומיטרו פופ טינקו, משורר ואמן רומני נוצרי-אורתודוקסי, מן הכפר ספינצה בחבל מראמוראש שבצפון רומניה מקיימים דיאלוג משותף משנת 2007 ואילך המשלב בין אמנות, אומנות ופולקלור, כל אחד בדרכו ובסגנונו.

 האמנים נורה סטנשו וחיים מאור שהו במשך חודש אוגוסט 2012 בכפר ספינצה ויצרו קשרים אישיים עם תושבי המקום, צעירים ומבוגרים כאחד. בעקבות זאת הם יצרו סדרת עבודות בצילום, בוידיאו, בציור ובמיצב שהתייחסו לרוחות ספינצה בהווה ובעבר. עבודותיהם נעשו תוך שיתוף פעולה עם האמן המקומי דומיטרו פופ טינקו, ממשיכו של סטאן יון פטראש בהכנת מצבות לבית הקברות הנודע בכינויו "בית הקברות השמח" בספינצה. דומיטרו פופ טינקו הכין לתערוכה סדרה של פורטרטים על עץ של דמויות מספינצה ושל האמנים האורחים.

בחודש ספטמבר 2012 התערוכה הוצגה בגלריה 'לינה' בביסטריצה, רומניה, בהפקתו של גבריאל צ'רמורה ובסיוע שגרירות ישראל ברומניה.

בגלריה בבארי תוצג התערוכה עד 9 במרץ 2013 ויוצגו בה ציורים ותבליטים על עץ, ציורי שמן על בד, מיצבי רקמה ואריגה ועבודות וידיאו. הפתיחה בשבת מהשעה 11:30. שיח גלריה* עם שלושת האמנים ובנוכחות נציגי מכון התרבות הרומני בישראל יתקיים בשעה 13:00.

בחודש אפריל 2013 תוצג התערוכה ב'בית דפנה' בעומר ובחודש מאי 2013 ב'גלריה הקצה' בנהריה באוצרותם של לי רימון ויצחק דה לנגה. דפדפת עם טקסטים של האמנים ורפרודוקציות תלווה את סיכום הפרויקט שזכה לתמיכה של משרד החוץ ושגרירות ישראל ברומניה ולסיוע מכון התרבות הרומני בישראל.

ברושור "רוחות ספינצה"

חזרה