שלוה חיות | פנים רבות

25.8.2017 – 4.8 

פנים רבות – Diversity

שלוה חיות, בגיל 80, עדיין קמה כל בוקר והולכת לצייר ב"בית איריס", שם מחכה לה פינת העבודה שלה, והחברותא עם בני גילה וצעירים יותר. האמנות ממלאה את כל עולמה ושומרת עליה. מאות ציוריה מאוכסנים במגירות ובתיקים, יצירה שופעת ועשירה של עשרות שנים, המוכרת רק לתושבי בארי.

היא מציירת בגדלים שונים, מגלויות ועד לגיליונות, באקריליק, בגירים צבעוניים, בפחם, לעיתים בקולאז' ובצבעי מים. שלווה מצטיינת באקוורלים שלה, ועם השנים פיתחה סגנון אישי מיוחד שהיא מזוהה עימו. היא מציירת סדרות של נופי האזור, החורשות והפריחה, דוממים, פרחים, וציפורים. בשנים האחרונות עוסקת גם בדמויות נגנים, רקדנים ובנושאים אקטואליים שהיא קוראת עליהם בעיתון ובאינטרנט.

שלוה נולדה בקייפטאון בדרום אפריקה, שם התחילה לצייר כילדה וכנערה, למדה שם תואר ראשון בספרות אנגלית, היסטוריה ואמנות ועבדה כעיתונאית, ואז עברה ללונדון, שם עבדה כמורה בבי"ס לבנות. עלתה לישראל בשנת 1961 באמצעות הסוכנות היהודית ונשלחה לנגב, על פי בקשתה. הגיעה לבארי ללמוד באולפן לעברית, צעירה נאה ואינטליגנטית, הכירה את מוטי חיות מוותיקי בארי ונישאה לו. הקימה בבארי את ביתה וילדה את ארבעת ילדיה. לאורך כל השנים למדה והשתלמה בקורסים שונים בציור, ועבדה כמורה לאנגלית ובהמשך כמורה לציור.

שלוה, הקשורה מאוד לשפה האנגלית ולתרבות האירופאית, למנהגים ולסגנון המאופק והמנומס, חוותה קשיי קליטה במקום, בתרבות הישראלית והקיבוצית המחוספסת והאגרסיבית. בשל קשיי השפה ביטאה עצמה לאורך השנים בציור, כשהיא שוזרת בו מילים וקטעי משפטים באנגלית, שאלות ומחשבות, כעין יומן אישי.

האקוורלים שלה עדינים ומרגשים, ניחנים ברגישות רבה לכתם ולצבע. כתמים שקופים קלילים מרחפים על הדף, כשהלובן של הנייר מחבר ביניהם, קורן ומאיר את הציור. שלוה מצליחה לבטא בציוריה את הלך הנפש שבו היא שרויה, שנע בין שמחה ורוגע, אהבת הבריות ואהבת הצומח והחי, לבין רגשות עצב ובדידות.

אנשי המקום שהצליחו להתקרב אל שלוה לאורך השנים, גילו אישה מיוחדת במינה, עדינה ורגישה, מתעניינת באקטואליה, בתרבות ובאמנות, חובבת אדם ונעימת הליכות. מחלות הזקנה שלקתה בהן, אף הן לא הצליחו לרפות את ידיה מאמנותה.

אנו גאות לערוך לשלוה תערוכת מחווה בגלריה בבארי. בחדר ההקרנה יוקרן וידיאו על יצירתה, וראיון עימה. (צילום ועריכה: ערן אבני, הפקה: צאלה חיות)

חזרה