nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

יובל טבול | מעופרת יצוקה עד צוק איתן

13.12.14 – 15.11

יובל טבול מציג בגלריה בבארי את תערוכת צילומיו "מעופרת יצוקה עד צוק איתן".

יובל טבול, צלם אמנות מהטובים בארץ שעובד גם עבור העיתונות, מתעד במצלמתו לאורך שנים את ההתרחשויות בעוטף עזה מקרוב. הוא רואה בעבודתו מסע צילומי מחקרי ופסיכולוגי. הצילום משמש ככלי להתבוננות ומחקר ואמצעי למבע. במסעו בעוטף עזה הוא מנסה לייצר מבט היסטורי רחב וטוטאלי, שהתחיל למעשה כבר מתקופת ההתנתקות, בפרויקט שלו "חקר ארץ".

במבצעים הקודמים, ב"עופרת יצוקה" וב"עמוד ענן" היה יובל טבול צמוד יותר לכוחות הצבא, נצמד לחיילים וצילם מזווית זו. במבצע האחרון, ב"צוק איתן", הוא הסיט את מצלמתו לעבר מה שקורה פה , בעורף הישראלי. המצלמה ליוותה הפעם את האזרחים והזרקור הוסט לעבר המחיר ששולם, למוות, ללוויות, לחיילים שנהרגו ולאזרחים שנפצעו.

הצילומים בסדרה זו הם בשחור-לבן, מתוך מחשבה לסלק את ההפרעה של הצבעים ולהתמקד בנושא, ליצור אחידות סגנונית. הפורמט הפנוראמי מאפשר התבוננות רחבה, שונה ומאתגרת. לרוב זהו פורמט שנתפס כפורמט "יפה", אסתטי, מזוהה עם נופים, בעוד טבול מצלם איתו מלחמה, פינויים, חיילים ובתי קברות.

צילומיו של יובל טבול, בשחור לבן הקונטרסטי שלהם, בקומפוזיציות המדויקות, ביופי עוצר הנשימה של הרגע שהוא תופס- נדמים לעיתים כרישומים שנעשו ביד אמן, ולרגע אתה שוכח את הנושא הקשה המוצג בהם ומתמסר לאסתטיקה הנקייה שהוא יודע להעביר.

הקונפליקט הזה שנוצר בין המסר הכואב לבין אופן הצגתו המושלם והמענג הוא מה שהופך את צילומיו של יובל טבול לכל כך חזקים.  נרטיב התלייה בגלריה הוא צורני-פורמליסטי ולא תוכני או כרונולוגי.

בחדר הוידאו מוקרנת מצגת אותה ערך טבול בשיתוף אלדד בוגנים, שבימים אלו עושה סרט דוקומנטרי על השפה הצילומית ודרכי העבודה של יובל טבול. המצגת לוקחת את הצופה למסע ארוך של חוויית צפייה והתבוננות על תהליכי העבודה שלו מהצילום בשטח ועד לרמת בחירת הקונטקטים (הדפסות המגע), ואופן הטיפול בצילום בשטח: מרחוק, מקרוב יותר, מזוויות שונות, מדידת אור מקומית. כל התהליך עד לבחירת הפריים הבודד. חלק מהדימויים חוזרים על עצמם על מנת לצרוב בתודעת הצופה העדפה.

צילומיו של יובל טבול מאפשרים לנו להביט על המציאות פה באזור שלנו, מציאות שאנחנו חלק ממנה, דרך עיניים של אמן, שמעניקות למראות יופי נדיר ואסתטיקה אחרת, רבת עצמה, מצמררת, בשחור ולבן.

 

???? JPG

חזרה