אורנה אוריין | בת יה

 אורנה אוריין מציגה בגלריה בבארי תערוכת צילומים : "בת-יה".

בתערוכה כ-20 צילומים מוגדלים של בתיה, אשה צעירה ויפה בת 43 שחלתה בסרטן, ואורנה מתעדת שניים ממצביה.

 בסדרת הצילומים המאונכת, נראית בתיה כשהיא מתאפרת מול המראה, מנסה לסלק את החיוורון ואת מראה המחלה שכבש את מבע פניה ושינה את האור בעיניה.

בסדרה השנייה, המאוזנת, בתיה שוכבת ומקבלת טיפול רייקי. נוצר מפגש ידיים על גופה של המטופלת, מפגש קרחות : שלה ושל המטפל בה.

במרכז החלל מיצב חגיגי של שולחן יום הולדת.

 תאריך הפתיחה חשוב : יום ג', ה-11/2 , זהו תאריך יום הולדתה של בתיה, שהוא גם היום המדויק שבו תמלא שנה להתמודדותה עם המחלה: לפני שנה, ביום הולדתה הקודם, נודע לה על היותה חולה בסרטן.

במרכז החלל המאורך והצר של הגלריה, לכל אורכו, שולחן חגיגי ועליו עוגת יום הולדת, מפה מהודרת – עליה מפוזרים עלי פרחים, וכוסיות יין. היום, בפתיחה, ייתקיים כאן ארוע יום הולדת מיוחד במינו, יבואו חברים ויברכו, ינגנו וישירו.

צריך להפוך את התאריך הזה, שהפך בעל כורחו לפני שנה לתאריך מבשר רעות, לתאריך משמעותי ומשמח. חוויה מתקנת, שנותנת תקווה וכוחות מחודשים להתמודד עם המחלה הקשה.

 אורנה אוריין בתערוכתה מערבבת את האמנות עם החיים, את היופי הנשי והניסיון לשמר אותו עם המחלה, את שמחת יום ההולדת : השירים והמתנות מהחברים עם העצב המהול בכאב, את החיים עם המחלה.

התמונות תלויות באסתטיקה מדוייקת באותו הגובה, לכל צילום שני פסים שחורים בשני צדדיו, שמסדרים היטב את הקומפוזיציה ויוצרים איזו תחושה של הצצה דרך, של חדירה למקום אינטימי לא לנו. הפסים השחורים מחדדים את צורת המראה המאורכת. השולחן המאורך מעלה על הדעת טקס מלכותי, חתונה, הכתרה. הכוסיות נוצצות עם היין בתוכן, והפרחים כל כך יפים.

ויחד עם היופי מתקיים פה מאוד חזק המימד האנושי. זה הכל בשביל בתיה, הראויה לחגיגה זו. כל החברים שבאו, הברכות, החברות שאפו את העוגות וסידרו את הפרחים… נתינה אנושית טהורה, ותקווה מרחפת בחלל. בשביל בתיה.

 גם חברי בארי ובאי הגלריה עוצרים את נשימתם, משתתפים בברכות החמות.

חזרה